Autor Wiadomość
monix
PostWysłany: 2009-11-22 9:17    Temat postu:

ivon_over napisał:

O dziwo, osoby posiadające wyłącznie lokatorskie prawo do mieszkań nie są obciążone dopłatami!


Otóż informuję, że są. "Lokatorscy" dostali podwyżkę czynszu (3 dodatkowe pozycje właśnie z tytułu rozliczenia kosztów m2) - niebagatelną, bo stanowiącą np. 35% dotychczasowych opłat.
Mam nadzieję, że osoby z syndromem psa ogrodnika wreszcie będą spać spokojnie.
pk
PostWysłany: 2009-09-21 9:09    Temat postu:

Już znają nasz temat - "sprzedałem" go im. Mogą (z uwagi na kilka dużych spraw w Polsce) zadziałać dopiero pod koniec października.
M.A.
PostWysłany: 2009-09-21 7:16    Temat postu:

Może się kiedyś przyda

Mazowieckie Stowarzyszenie Obrony Praw Lokatorów i Spółdzielców "Nasz Dom" w Płocku
AMku
PostWysłany: 2009-07-07 8:56    Temat postu:

To nie dotyczy naszych lokali. Mieszkania "za złotówkę" to lokale wybudowane do któregoś tam roku.
Kiedyś nie było tak, że miało się ekspektatywę nabycia odrębnej własności lokalu zapisaną w umowie o budowę. Miało się tylko spółdzielcze własnościowe albo lokatorskie prawo do lokalu i nie można było tego przewłaszczyć na własność. Te przepisy zmieniły się chyba w 2000 roku i od tego czasu można było się przewłaszczać. Z kolei od któregoś tam roku (chyba jako kiełbasa wyborcza) uchwalono jakieś odmienne zasady nabywania (co do konieczności dopłacenia do wkładu budowlanego, czy z tytułu termomodernizacji) - i to są "mieszkania za złotówkę". Bodajże w 2007 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy dot. tych mieszkań. No bo co wykupili przed wejściem w życie przepisów o mieszkaniach "za złotówkę", zapłacili drożej, niż ci, co wykupili kilka lat/miesięcy później (jako mieszkania "za złotówkę"). A generalnie ma być wszystkim po równo i sprawiedliwie - i dlatego TK orzekł, że przepisy o mieszkaniach "za złotówkę" tracą moc w grudniu 2009.
Pewnie to dotyczy jakichś budynków w naszej spółdzielni, ale na 100% nie naszego.
M.A.
PostWysłany: 2009-07-07 7:10    Temat postu:

Tak się zastanawiam, czy ten cały "dym" z dużymi dopłatami, to nie zagrywka PAX, by dodatkowo zyskać na czasie w związku z tym, co opisano poniżej:

Czy nie jest możliwy scenariusz, że miesiące płyną, rozstrzygnięcia sądu są dla nas korzystne, płacimy mniej, a PAX i tak osiąga swój główny cel.
Takie poranne dywagacje laika Confused
AMku
PostWysłany: 2009-06-23 23:31    Temat postu:

Mieszkania lokatorskie w naszym budynku są budowane z udziałem środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (a konkretnie środki te pochodzą z kredytu udzielonego z zasobów tego Funduszu przez Bank Gospodarstwa Krajowego) i nie mogą być wykupione, przewłaszczone, przekształcone etc.
Dzieje się tak dlatego, że kredyty te są udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach (oprocentowanie w wysokości połowy stopy redyskontowej) i do całego interesu w jakiś sposób dopłaca państwo. Stąd ustawodawca (a za nim i nasza spółdzielnia w statucie, umowach i regulaminach) zastrzegł, że mieszkania te nie mogą zmienić statusu. Póki co, bo ustawodawca, jak wiadomo, wolę swoją może zmienić.
Karol843
PostWysłany: 2009-06-23 22:36    Temat postu:

Łowca Jeleni napisał:
"O dziwo" lokatorskie prawo różni się nieco od własnosciowego... Więc nie wiem skąd to "o dziwo"...


Zajmujący mieszkaie lokatorskie nie jest jego właścicielem, nie może go sprzedać chyba ze wykupi i zmieni na spoldzielczo-wlasnosciowe.
AMku
PostWysłany: 2009-06-23 13:15    Temat postu:

Też to słyszałam na zebraniu. Tylko, że umowy członków posiadających lokatorskie oraz statut spółdzielni i regulamin rozliczania kosztów budowy mówią co innego - ma być wkład mieszkaniowy ostateczny po rozliczeniu budowy. Dlaczego spółdzielnia rezygnuje z tych pieniędzy - nie wiem, ale mnie to zastanawia. Poza tym trzeba powiedzieć, że w zasadzie to zarząd rezygnuje z tych pieniędzy, bo jeżeli mówimy o spółdzielni, to jesteśmy to wszyscy my, członkowie (majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków - pr. spółdzielcze tak mówi w art. 3). I jeżeli ktoś miałby ponosić te koszty, to nie zarząd, a spółdzielnia; czyli my z al. stanów i pozostali członkowie spółdzielni z innych budynków też.
robert
PostWysłany: 2009-06-23 12:09    Temat postu:

Do mieszkań lokatorskich dopłaci spółdzielnia, jako że to ona jest właścicelem tych mieszkań. Do mieszkań własnościowych dopłacą właściciele.
demenis
PostWysłany: 2009-06-20 6:15    Temat postu:

Ja także dopisuje się do propozycji spotkania mieszkańców...
AMku
PostWysłany: 2009-06-19 21:34    Temat postu:

Masz rację, ja myślałam o kwocie dopłaty do ostatecznego wkładu mieszkaniowego, a Ty o dopłacie do pełnego kosztu metra... Wesoly
Portowiec
PostWysłany: 2009-06-19 21:13    Temat postu:

AMku, chyba się nie rozumiemy. Przytoczyłeś zapis który mówi, że właściciele lokatorskich mają obowiązek wnieśc wkład w wysokości 30%- który wnieśli, a jeśli teraz będą dopłaty np: 1000 zł do m2, czyli znowu musza dopłacic 30% co stanowi 300zł do m2. Moje pytamnie w poscie powyżej Twojej odpowiedzi było- kto wpłaci pozostałe 70% dopłaty? Przeciez ani właściele mieszkań lokatorskich, którzy bedą ponosili przykładowe koszty 300zł co pomnożone przez m2 daje już wielką sumę, ani tymbardziej właściciele mieszkań własnościowych, bo to przecież nie ich mieszkania. Jak zauważyłeś (kilka postów wcześniej) Bank BGK (Krajowy Fundusz Mieszkaniowy) zapewne tez nie zechce- doskonale znają sytuację spółdzielni i prowadzonych przez nia inwestycji.
AMku
PostWysłany: 2009-06-19 1:18    Temat postu:

Portowcu - przecież kilka postów powyżej przytoczyłam dosłowne zapisy z umów dotyczących mieszkań lokatorskich, z których wynika bezsprzecznie, że obowiązek dopłaty istnieje także w stosunku do tych mieszkań, pod warunkiem, że zapisy te nie zostały od 2007 roku zmienione.
Portowiec
PostWysłany: 2009-06-18 22:43    Temat postu:

Uważam, że te 70% powinien ktos dopłaćic. "Lokatorscy' zapewne nie zechcą, bo kto by chciał na ich miejscu i pewnie nie maja takiego obowiązku. Jak zauważyłeś Bank BGK (Krajowy Fundusz Mieszkaniowy) zapewne tez nie zechce- doskonale znaja sytuacje spółdzielni i prowadzonych przez nia inwestycji. Pax zapewne zechce przerzucic to na lokale własnosciowe. 'Własnościowi" nie zgodza sie na to do czego maja prawo, więc zastanawiam sie kto?
Masz racje zanim pozna sie argumenty Paxu nie ma co wynajmować prawnika, ale na uczciwość i zrozumienie ze strony spółdzielni i prezesa chyba nikt nie liczy.
AMku
PostWysłany: 2009-06-18 22:37    Temat postu:

Czyli poza JSP_C nie ma chętnych z forum do spotkania?

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group