Autor Wiadomość
klatkaA
PostWysłany: 2011-05-18 10:27    Temat postu:

http://kfm-sm.blog.onet.pl/

Powyższy link może być ciekawy dla właścicieli mieszkań lokatorskich wybudowanych z KFM, którzy chcieliby wykupić swoje mieszkanie.

Seredecznie pozdrawiam,
Nora
PostWysłany: 2011-05-16 21:21    Temat postu:

Witam, jest "Projekt Ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania
budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych". Poczytaj w intrze. Wkrótce będzie można wykupić mieszkanie lokatorskie.
zoska
PostWysłany: 2011-03-25 16:20    Temat postu:

Dzień dobry,

Z powyższych postów dowiedziałam się już, że nie ma mozliwości przekształcenia mieszkania lokatorskiego we własnościowe.

A czy ktoś z Panstwa dowiadywał się w spółdzielni na jakich zasadach rozliczany jest wniesiony do tej pory wkład budowlany w przypadku gdy ktoś chciałby zrezygnować z mieszkania lokatorskiego wogóle ?

Czy zapłacony wkład jest rewaloryzowany wkaźnikiem GUS czy może liczony jest po cenach rynkowych ?

A może jest możliwość sprzedaży takiego mieszkania osobie trzeciej za cenę do tej pory zapłaconego wkładu i kredytu z KFM?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz.
mara04
PostWysłany: 2009-11-11 13:22    Temat postu:

Witam!
Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie mojej sprawy. Po raz kolejny przekonałam się, że nieznajomość prawa zawsze działa na moją niekorzyść.
AMku
PostWysłany: 2009-11-10 0:11    Temat postu:

Witam. To może ja wyjaśnię.

I. Rzeczywiście coś takiego było możliwe, ale do 30 lipca 2007 roku. I nie było to stricte przekształcenie. Polegało to na tym, że można było rozwiązać za porozumieniem stron umowę o budowę loklau mieszkania "lokatorskiego" ( i umowe o ustanowienie społdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu) i podpisać nową umowę o budowę lokalu "własnościowego" (i umowę o ustanowienie spółdzielczego własościowego prawa do lokalu).
Trzeba też było dopłacić różnicę pomiędzy wpłaconym wkładem mieszkaniowym a wkładem budowlanym. Wkład mieszkaniowy wynosił w 2002 roku około 3.600,00 zł, a w 2007 w lipcu za wkład budowlany Prezes chcial juz ok. ok. 4.400,00 zł. W 2002 roku wpłacać należało 30% wkładu mieszkaniowego, czyli 1.200,00 zł/metr. Po podpisaniu nowej umowy trzeba było - jak wychodzi z rachunku - dopłacić do 1 m.kw 3.200,00 zl. Znam osoby, które tak zrobiły i po prostu wtedy wzięły kredyt, żeby "przekształcić" mieszkanie na własnościowe.

II. Z dniem 31 lipca 2007 roku ustawodawca uchylił m.in. art. 17 (1) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, dlatego od tego dnia nie ma możliwości ustanawiania spółdzielczych własnościowych praw w ogóle.

III. Natomiast nigdy (nigdy - w sensie od początku budowy naszego budynku) nie można było przekształcać w odrębną własność lub w prawo własnościowe praw lokatorskich. Mówi o tym art. Art. 12 (1) ust. 2. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych: "Niedopuszczalne jest przeniesienie przez spółdzielnię na inną osobę własności lokalu mieszkalnego oraz ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w budynku wybudowanym z udziałem środków pochodzących z kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego lub w ramach realizacji rządowych programów popierania budownictwa mieszkaniowego".

W chwili obecnej nie można z taki mieszkaniem zrobić NIC (w sensie przekształcenia). Można je ewentualnie zamienić na inne w zasobach spółdzielni - może trafi się lokatorskie "starego" typu (nie z KFM) i będzie można wykupić.

Wszystkie przytaczane artykuły - ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych - tekst jednolity - Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116.
mara04
PostWysłany: 2009-11-09 23:16    Temat postu: przekształcenie lokatorskiego w własnościowe

Witam!
Czy ktoś w ostatnim czasie pisał wniosek o przekształcenie mieszkania lokatorskiego w własnościowe (mam na myśli bieżący rok)?
Ja składałam podanie pod koniec 2007roku i nie otrzymałam pisemnej odpowiedzi, tylko pani z administracji powiedziała mi, że nie ma takiej możliwości. Dałam sobie spokój, ponieważ nie znalazłam uchwały w Dz.U, który, by mi to gwarantował.
Czytając niektóre wiadomości na forum okazuje się, że przekształcenie jest możliwe. Czy ktoś może mi odpisać jakie dokumenty składał i jakich "argumentów" użył, żeby spółdzielnia wyraziła zgodę.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group